Przeglądając niedawno moją tablice (facebook) natknąłem się na ciekawą informację, a w zasadzie mówiąc precyzyjniej to ona natknęła się na mnie, lub jak wolimy, została mi na siłę wepchana pod nos ponieważ ktoś dokonał opłaty za premiowanie tego posta. Tak czy owak opłacało się.

Otóż mamy ciekawą grafikę która przedstawia nam ile zgonów kosztuje uzyskanie energii elektrycznej pozyskiwanej dla świata.

Kolumna Death rate per TWh wskazuje ilość zgonów w odniesieniu do 1 TWh. 1 TWh = 1 000 000 000 kWH ( kilowatogodzina ), jedna kWH to zwyczajnie urządzenie o mocy 1000W które pracuje nieprzerwanie przez godzinę.

Jak widać niechlubny prym w dość znaczącej przewadze wiedzie Węgiel oraz Węgiel brunatny. Tak naprawdę nie wiem czym oba węgle się mogą różnic, nie chce też na siłę przytaczać definicji z internetu tak aby ktoś przez przypadek stwierdził, że być może dysponuje jakąś wiedzą – więc połączmy je w całość – odkrywczo nazywając Węglem. Daje nam to 57 osób umierające za 1 TWh pozyskaną z Węgla. Jako że Polska węglem stoi zerknijmy szybko na średnie zużycie przeciętnego Polaka – 1400kWH.

Bardzo łatwo obliczyć, że potrzeba 11 695 osób do uśmiercenia jednej która ginie podczas procesu pozyskiwania takiej energii. W Polsce obecnie mamy 37 950 000 ludzi z których zdecydowana większość ( no chyba ze jesteś bezdomny, ale w tedy przynajmniej masz super auto ) używa energii elektrycznej i jak łatwo obliczyć, rocznie zabijamy tym 3244 ciężko pracujących osób. Nieźle prawda ?
Swoją drogą wystarczy na świecie postawić 499 bilionów lodówek A+ a nasza populacja wymrze podobnie jak dinozaury.

Nie to jest jednak ciekawe, ponieważ jeśli szukacie szybkiego i pewnego zarobku okazuje się że dzięki temu można wyliczyć wartość każdego człowieka i wynosi ona blisko 30mln złotych. Warto pamietać o tym jeśli decydujemy się na sprzedaż nerki na Allegro bo Calvin Klein właśnie wydaje nową torebkę.

Dochodzimy w ten sposób do Aplikacji którą chciałem przestawić – giveO2 – działa w wersji na Androida i IOs. GiveO2 monitoruje naszą aktywność oraz wylicza na tej podstawie emisje CO2. Od teraz zamiast dojeżdżać do pracy autem lub ( o zgrozo ) autobusem, możemy poprawić nasz wynik idąc pieszo, turlając się na rolkach lub jadąc na rowerze. Znajdziemy tam bardzo szeroki wachlarz kompetencji, punktacji czy bezpośredniej rywalizacji. To właśnie cechy dodatkowego punktowania lub rywalizacji w obrębie firmy, znajomych itp zwróciły moja uwagę. System jest naprawdę mądrze przemyślany przez co szamo porównywanie się do znajomych czy zdobywanie rabatów może być dużym atutem przy chęci instalacji. Co ciekawe wszystko odbywa się automatycznie dzięki GPS więc raczej nie musicie co chwile zerkać i wprowadzać kolejnych danych, co niewątpliwie jest kolejnym plusem.

Zastanawia mnie tylko o ile częściej będziemy musieli ładować nasze smartfony, zwiększajac tym zużycie energii oraz jak długo będę musiał wypluwać płuca zalany potem na rowerze, żeby zrekompensować samopodpalające się ostatnimi czasy wysypiska odpadów….

http://www.giveo2.com/ – adres do aplikacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *