Poprzedni weekend był wreszcie wolny. Oznacza to tyle, ze w niedziele po skończonej pracy miałem chwile czasu aby usiąść i się zrelaksować. Wybór padł na książkę S. Hawkinga – Krótka historia czasu. Otóż każdy z nas zna Alberta Einsteina, większość z nas zna teorie względności, mniejsza cześć nas wie o tym ze teoria względności to podwaliny współczesnej fizyki i wreszcie nikt z nas nie wie o co tak naprawdę chodzi.

A to ciekawe, bo zastosowanie ma w codziennym życiu.

Otóż, pomijając szereg skomplikowanych wzorów i twierdzeń teoria względności zakłada ze czas nie jest prostolinijny i ze jest zależny od grawitacji. A to z kolei oznacza ze czas inaczej płynie względem obiektów o dużej masie i grawitacji. W gruncie rzeczy to niesamowicie interesujące!

A wiec podając przykład z życia który zobrazuje wam jak to działa użyjemy 2 bliźniąt. Załóżmy, ze dzieci urodziły się w tym samym momencie i jedno żyje na poziomie morza – załóżmy w Gdańsku a drugie żyje wysoko w górach, przyjmijmy ze jest to Kasprowy Wierch. Okazuje się że za 50 lat ten z bliźniaków który żył w górach będzie starszy względem tego żyjącego w Gdańsku. Dzieje się tak dlatego ze bliżej ziemi jest większa masa i czas zwyczajnie płynie tam wolniej. Oczywiście różnica w wieku będzie minimalna, bo i różnice w wysokości są znikome. Pomińmy dokładne wyliczenia. To nie lekcja matematyki. Jednak jest to fakt, udowodniony nie przeze mnie ale Einsteina. Dla bardziej ciekawskich dodajmy, że we wszechświecie są obiekty o dużo większej masie niż Kasprowy Wierch i tam dopiero zaczyna się zabawa. No ale wróćmy na Ziemie.

Całe to rozważanie prowadzi do ciekawych wniosków. Mieszkanie w bloku odpada, no może parter lub pierwsze piętro. Mieszkając jednak wyżej narażacie się na to ze umrzecie na demencję starczą w wieku gdy znajomi ze studiów dopiero będą wychodzić za mąż. Przykre. Idźmy dalej – praca. Zawsze marzyłem o tym aby spoglądać na miasto z perspektywy wysokiego przeszklonego biurowca. Niestety stało się to niemożliwe bo cały zespół SowIT umrze ze starości nie kończąc żadnych ambitnych projektów.

Ciekawe czy raty kredytu hipotecznego mógłby wzrosnąć w zależności od kupowanego mieszkania. Wyżej niż 5 piętro ? Uuu kredyt max na 10 lat. Było by śmiesznie.

Wiecie, ze tak naprawdę można stworzyć aplikacje która na podstawie waszego położenia mogłaby obliczyć czy w ciągu roku przeżyliście go więcej czy mniej ? To nawet nie jest takie trudne. Gwarantuje ze każdy miałby różne wyniki, które później można udostępnić sobie na Facebooku. Fajne nie?

Pozwolicie żeby światem rządziła fizyka czy wyobraźnia ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *